isnt

music


adyszk

visuals

bożena pstrąg

text

text

Dziwożona / Das Wunder Weib

Nikt nie wiedział skąd przyszła. Wydawało się, że już od zawsze tu była. Sunęła po szarych chodnikach zmęczonego miasta z wielką fabryką małolitrażowych samochodów. Płynęła po ich twardym bruku ani na chwilę nie odrywając stopy od chropowatej powierzchni. To był jej teren, jej świat. Znała każdy kąt tego postrobotniczego osiedla, choć nikt nie wiedział gdzie właściwie mieszkała. Stare bloki, nowe bloki – odwieczna dychotomia z granicą przebiegającą wzdłuż ulicy. Pojawiała się zawsze wtedy kiedy ściany betonowej płyty rozbłyskiwały żółtym światłem lamp kuchennych. Kiedy ich mieszkańcy siadali z kolacją przed ekranem telewizora oddając się wieczornemu postojowi, ona zawiązywała ciasno sznurówki wysokich czarnych butów, które mocno obejmowały jej pękatą łydkę.

Krew, do tej pory spokojnie płynąca w usianych gęstą siatką żył stopach, zatrzymywała swój bieg, a palce bielały powoli w odrętwieniu. Czuła wtedy, że jest gotowa, że wystarczająco uniosła się nad ziemią by czuć przyjemne ciepło nagrzanego słońcem wieczornego asfaltu. Jej długa czarna suknia ciągnęła się za nią starannym haftowanym wykończeniem. Czarny haft na czarnym tle. Moda na którą było “już za późno” i “jeszcze za wcześnie”.

Stare piersi opinał szczelnie ciemny gorset po którym wiły się pęki żółtych kwiatów oplecionych wieńcami ciemnozielonych liści paproci. Na ramiona zarzucała zwykle ciężkie wełniane ponczo z wykrochmaloną na sztywno stójką. Jego rękawy wykończone były sztucznym futrem, którego włosie układało się w koncentryczne spirale. Otoczoną białym kołnierzem z koronką szyję wieńczyła biała głowa z mocno przytwierdzoną do niej czarną peruką. Sztuczne włosy układała w kok z cienko zaplecionych warkoczy, który wystawał nieznacznie tuż nad karkiem, nie zaburzając harmonii falującej całości. Kosmyki nad czołem nacierała samodzielnie przygotowaną pomadą, tak by szczelnie przylegały do skóry. Spała w pozycji półsiedzącej, głowę opierając na górnej krawędzi poduszki, żeby w nocy nic z tej misternej konstrukcji nie odgięło się i nie odpadło. Spod ziemistej cery wyglądały ciemnobrązowe pieprze, które jak chrabąszcze wysuwały swoje czułki z pojedynczych włosów. Jej małe, głęboko osadzone w czaszce oczy wciąż chciały bacznie przyglądać się światu, który coraz gęściej przykrywała mlecznobiała mgła.

Wychodziła codziennie, o tej samej porze, w tym samym stroju. Jego włókna nasiąknęły przez lata ciężkim zapachem ciała i lepkim brudem miasta, w którym oprócz samochodów była też fabryka margaryny. W jej towarzystwie robiło się duszno, charakterystyczny zapach wypełniał zaułki w których się pojawiała i zapowiadał jej przybycie. Jej obecność czuć było z daleka, z każdym jej krokiem powietrze wokół gęstniało i drażniło nozdrza. Pachniało od niej ziemią i przemijaniem.

Ciemna długa postać budziła niepokój. Nikt nie znał jej imienia i nie pamiętał jej z dzieciństwa. “Dziewczyna proboszcza” nazywali ją parafianie, kiedy pojawiała się przy otaczających kościół filarach, tuż pod oknami plebanii. Jednak ona pod nosem szeptała swoje modlitwy, których słowa z cichym świstem opuszczały blade usta, delikatnie łaskocząc powietrze.

“Bo cię pani zabierze”. Matki straszyły nią dzieci. Jej spódnica miała być jak czarna wołga połykająca niegrzeczne dziewczynki za późno wracające do domu. Miejska rusałka, wynurzająca się z cieni ulicy i rzucająca uroki, których nie dało się odczarować. Kasandra z drewnianą laską, skazana na wieczne odrzucenie. Nikt nie pytał jak się czuje i nie słuchał co ma do powiedzenia. A ona choć mówiła tym samym językiem, nie szukała zrozumienia. Zamknięta w próżni między tym co jeszcze oddycha, a tym co już dawno umarło, przechadzała się między światami, których prawa nie dotyczyły jej wcale. Łoskotucha, szepcząca zaklęcia, które unoszone przez powietrze trafiały czasem do ucha przypadkowego przechodnia budząc niespokojne myśli.

Pojawiała się w słocie lata i mrozach zimy, kiedy małe samochody grzęzły w zaspach śniegu. Powoli bez pośpiechu przecierała na nowo swoje odwieczne szlaki. Błąkająca się za życia dusza, w pełnym rynsztunku i elegancji, z której unosił się odór rozkładu. Ludzie przyzwyczaili się do niej jak przyzwyczaja się do nieuchronności śmierci. A ona w ciągłym ruchu powoli gasła i jak przyszła, tak znikała, za każdym razem zabierając ze sobą tajemnice wszechświata.